koło małe Agnieszka

Agnieszka Kaseja

Coach przedsiębiorczości,  Mentorka kobiet, Trener Mental Toughness, Doradca w zakresie brandingu i content marketingu

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Brak zaangażowania? To brak wytrwałości i poczucia odpowiedzialności wobec otoczenia. To rezygnacja z terminowego wysłania PITów, tylko dlatego, że na poczcie jest kolejka. To niewykonanie zadania i niepoinformowanie o tym, choć ktoś inny mógłby cię zastąpić. To odwołanie usługi w przeddzień, bo kolega zadzwonił i zaproponował świetny wyjazd do Wietnamu. To obojętne patrzenie, jak ktoś marnuje wizerunek firmy niestosownymi zachowaniami. To filozofia: Nie ma co się tak przejmować…

Skąd bierze mindset braku zaangażowania? Można tu z pewnością mówić o czynnikach wrodzonych – zapotrzebowanie na szybką zmianę bodźców, słaba tolerancja dla długotrwałego, nużącego bodźca. Najpewniej mamy też do czynienia z sytuacją nawykową. Osoba, która zwykle nie jest w stanie się zaangażować w cokolwiek trudnego, prawdopodobnie nie przeszła treningu wytrwałości i odpowiedzialności. Możliwe, że jej otoczenie domowe było niestabilne lub  brak było pozytywnych wzmocnień za metodyczne działanie. Być może przyjmowanie postawy obojętnej ratowało ją przed raniącymi uczuciami. Albo nie miała dobrych wzorców, nie zachęcano jej do wczuwania  się w sytuację osoby, która na niej polegała… Po prostu taka osoba jeszcze nie nauczyła się angażować na serio.

Tymczasem osoba, na której można polegać to marzenie każdego pracodawcy, każdego partnera w biznesie, każdego partnera w życiu. Usłyszeć o sobie: „Wiem, że na Tobie można polegać!”, to może być największy komplement!

Jak osiągnąć taki wizerunek? I nie tylko wizerunek… Po prostu,  jak stać się wiarygodnym partnerem dla świata? Jak się w pełni angażować i dotrzymywać zobowiązań?

Wiadomo, że chodzi o: 

 • – pracowitość
 • – wiarygodność
 • – dbałość o szczególy
 • – sumienność
 • – zaangażowanie
 • – wysokie wymagania stawiane najpierw sobie!

 

Człowiek, na którym można polegać, ma kilka wyróżniających go cech:

 

 1. Przyjmuje na siebie odpowiedzialność. Nie unika jej

Po pierwsze jest gotowy podejmować się zadań. Nie ma z tym większych problemów. Łatwo się angażuje w nowe tematy. Tym właśnie różni się od człowieka, na którym często nie można polegać, że jego pierwsza, naturalna odpowiedź  nie brzmi NIE. Jego życiowa postawa to powiedzieć światu TAK. Zwykle taki człowiek nie ma problemów z przyjęciem zadań. Nie pozostaje obojętny. Dostrzega konsekwencje  zaangażowania się vs brak zaangażowania. Traktuje zobowiązania nie jako ostateczność, ale  jako naturalną kolej rzeczy. 

 

 1. Postrzega cele do osiągnięcia jako konkretne zadania

Każdy cel oznacza dla niego NIE dopust boży czy okazję do zrobienia zaledwie wrażenia, ale przede wszystkim zadanie, które ma swój wymiar realny, termin i stoi za nim plan działania. Konkret jest jego żywiołem. Nie żyje mrzonkami, świadomie odrzuca tkwienie w iluzji, co by było gdyby… Rozumie, że każde działanie, ale  i niedziałanie!!! wywołuje skutki. Pojmuje, że np. niepodejmowanie decyzji jest też decyzją. Taka postawa pozwala mu na osiąganie efektów: na robienie rzeczy, poprawianie ich, robienie od nowa, aż do skutku w wyznaczonym sobie czasie. Cel i droga do niego idą razem. Umie cieszyć się z zakończenia zadania.

 

 1. Lubi się wykazać

Pewność siebie, swoich umiejętności, wiedzy  wynikająca z historii sukcesów jest silnym motywatorem do doprowadzania działań aż do końca. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie i kształtowanie silnych stron już w dzieciństwie i wczesnej młodości. Bardzo przydaje się tu uprawianie sportu czy inne formy uczenia się oprzez dorównywanie standardom. Najlepiej wewnętrznym. Najskuteczniejsze i najzdrowsze psychicznie jest porównywanie się z najlepszą wersją siebie samego! Świat dorosłych potrzebuje osób znających swoje mocne strony i mających za sobą historię sukcesów. Jeśli nie miałeś tego szczęścia, żeby ktoś pomógł Ci odkryć Twoje atuty, nie wahaj się zawalczyć o samopoznanie, samoświadomość. Każdy ma coś dobrego do powiedzenia o sobie. Ty też znasz się na czymś. Masz prawo się tym wykazywać!

 

 1. Stara się

Osobę odpowiedzialną rozpoznasz po tym, że się stara. Pracuje dobrze nawet wtedy, kiedy nikt nie patrzy. Ma wewnętrzny napęd. Ma swoje standardy, którym stara się sprostać. Walczy o lepszą jakość, większość ilość. Nie ustępuje przed trudnościami. Wierzy i ma na to dowody, że im więcej pracuje, tym więcej ma szczęścia. Wierzy w to, że opłaca się dobrze pracować na co dzień.

 

 1. Można polegać na jego terminowości

Co za ulga mieć do czynienia z osobą, która zwykle nie spóźnia się z wykonaniem zadania. Realizuje plan. Odpowiada za swoje zobowiązania. Zero wymówek, mało spóźnień. Wiarygodność. Taka osoba, przeżywając trudności, wychodzi do nich z otwartą przyłbicą. Nie pozwala sobie na zawalenie spraw, tylko dlatego, że np. czuje wewnętrzny opór przed ich wykonaniem. Dostrzega, że na to jest miejsce: przed podjęciem zobowiązania  i po jego zakończeniu.Teraz można i należy zrobić wszystko, co w Twojej mocy, żeby się z  zadania wywiązać, bez zbędnego filozofowania. Po zakończeniu będzie znowu okazja do wyciągnięcia wniosków.

 

 1. „Ma szczęście”

Osoba odpowiedzialna sprawia wrażenie, jakby… miała szczęście.  Jest postrzegana, jako ta, której zwykle NIE prześladuje pech, w odróżnieniu od tych, którym ciągle coś staje na drodze. Cuda? Jest to z pewnością myślenie magiczne, które jednak wskazuje na pewną cechę osób odpowiedzialnych. Nie poddając się przy pierwszej trudności, wierząc we własną sprawczość, dostrzegając zawsze swój własny wpływ na sytuację (i jego granice),  taka osoba jest w stanie zawsze dotrzeć dalej niż ci, którzy przyczyny swojego ewentualnego powodzenia lokują w okolicznościach zewnętrznych, a nie w swoich własnych staraniach i talentach. „Miałam znowu szczęście”? Nie! To droga donikąd.  „Zawdzięczam to sobie, swojej pracy i talentom.” Właśnie tak.

 

Co więc zrobić, żeby być bardziej zaangażowany i wytrwały?

Jest tylko jedna droga. Droga małych kroków.

Trzeba zaplanować sobie działania i je realizować przez dłuższy czas, nagradzając się za:

 1. bycie na TAK, a nie bycie lękliwym i marudnym
 2. myślenie zadaniowe
 3. chwalenie siebie (tak!)
 4. staranie się
 5. absolutnie nieodpuszczanie terminów
 6. myślenie o sobie jako „pani/-u swojego życia”.

 

Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz zaplanować sobie indywidualny trening odpowiedzialności. Program jest ściśle poufny. Wystarczy kilka spotkań, aby nauczyć się samoorganizować dla sukcesu.

Pokonaj błędne przekonania, że nie jesteś w stanie być odpowiedzialny, wytrwały i zaangażowany.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress