Zuzanna Kaseja research marketing

xcassiopea,

 autorka publikacji

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ten tekst napisała dla Was gościnnie 21-letnia studentka xcassiopea. Zapraszam do lektury:

Wiele młodych osób poszukujących pierwszej pracy czuje się zagubionych.
Chciałabym pomóc szukającym swojego pierwszego zatrudnienia w odpowiedzi na pytania, które sobie zadają, a nie wiedzą gdzie szukać odpowiedzi. Chciałabym podkreślić, że piszę to z perspektywy studentki, która dostała pierwszą pracę. Nie jestem więc ekspertem, ani doradcą zawodowym.
Sama zadawałam sobie te pytania i sama sobie na nie odpowiedziałam.

 
Kiedy zacząć pracować?

Nie ma oczywistej odpowiedzi. Niektórzy pracują od dziecka, niektórzy od pójścia do liceum, niektórzy zaczynają pracować na studiach.
Jeżeli sytuacja finansowa nie zmusza nas do podjęcia pracy wyłącznie w celu zapewnienia sobie bytu mamy możliwość wyboru.
Długo zastanawiałam się nad odpowiedzią na to pytanie.
Wydaje mi się, że pierwszej pracy powinniśmy podjąć się, kiedy będziemy czuli się na to gotowi. Ważne jest zrozumienie, że wymagana będzie od nas solidność, wytrwałość, obowiązkowość i systematyczność.
Jeżeli wiemy, że nie mamy wystarczającej ilości czasu, lub nie czujemy się wystarczająco przygotowani do podjęcia zobowiązania jakim jest praca, lepiej najpierw zastanowić się co musimy zrobić żeby do podjęcia pracy poczuć się gotowi.
Może to być ćwiczenie systematyczności poprzez określanie dla siebie celów i realizowanie ich w określonych ramach czasowych.
Może to być próbowanie swoich sił w organizacjach, fundacji czy wolontariacie, gdzie nie będziemy zarabiać, ale będziemy mieli swoje zadania i będziemy za nie rozliczani. W ten sposób możemy sprawdzić swoje możliwości i zyskać pierwsze doświadczenia, które pomogą nam poczuć się pewniej w pierwszej pracy.
Pisząc to, kieruje się głównie myślą, że często młodzi ludzie oczekują od siebie za dużo, pomimo starań ponoszą porażkę i ich pierwsze doświadczenia w pracy nie są pozytywne. To wpływa na pewność siebie i motywację. Obie te rzeczy są kluczowe w wykonywaniu każdego rodzaju pracy. Dlatego bardzo ważne jest by dobrze określić swoje możliwości.

 
Gdzie szukać pierwszej pracy?

Najlepiej pracy szukać pośród ludzi których znamy: rodziców, znajomych. Może to brzmieć źle, ale taka jest prawda. Dzięki kontaktom możemy mieć okazję na rozpoczęcie pracy w miejscu, do którego nie zawsze zostalibyśmy przyjęci bez “znajomości”. Być może to złe, ale na pewno ma to swoje korzyści. Od osób nam znanych dostaniemy informację o tym jak wygląda taka praca, jakie będą oczekiwania, jacy są ludzie dla których będziemy pracować. A pracodawca zatrudniający nas poprzez wspólnego znajomego obdarzy nas większym “kredytem zaufania” w związku z poleceniem od osoby, którą znają.
Jeżeli nie mamy możliwości zatrudnienia poprzez znajomości, tak jak to było w moim przypadku, należy zastanowić się nad tym jaka praca sprawiałaby nam przynajmniej w małym stopniu przyjemność.
Szukanie w obszarze naszych zainteresowań jest zawsze dobrym pomysłem.
Jeżeli kochamy czytać, być może któraś z księgarni będzie poszukiwała pracownika, a oczytanie będzie wielkim plusem. Jeżeli kochamy sport, poszukajmy pracy w ośrodkach sportowych. Jeżeli chcemy pracować z dziećmi, spróbujmy znaleźć pracę jako opieka dla dziecka.
Praca która łączy się naszymi zainteresowaniami będzie przyjemniejsza, a dotychczas zgromadzona wiedza w danym temacie może okazać się dużą zaletą i ułatwieniem.
Jeżeli nie jesteśmy pewni co tak na prawde nas interesuje, zastanówmy się jakie mamy mocne i słabe strony. Znajomość języków, umiejętność pisania tekstów, duża wytrzymałość itp. Kiedy je określimy, poszukajmy pracy, w której ta umiejętność jest mile widziana.

 
Jak przygotować się do pierwszej pracy?

Przede wszystkim określić swoje mocne i słabe strony. Znajomość siebie sprawia, że będziemy pewniejsi siebie, będziemy wiedzieli z czym sobie poradzimy, a co sprawi nam trudność.

Zastanowić się jak chcielibyśmy żeby wyglądała nasza ścieżka zawodowa. Jeżeli marzymy by zostać dziennikarzem, nie oczekujmy od siebie, że nasza pierwsza praca będzie w redakcji największego pisma. Niech to będzie długodystansowy cel. Spróbujmy pracy, która opiera się na pracy z tekstem, pisaniu tekstów czy redagowaniu ich (np copywriting).

Bardzo ważne jest zrozumienie, że ścieżki zawodowej nie jesteśmy w stanie od początku do końca zaplanować. Miejmy długodystansowe cele, ale nie oczekujmy dotarcia do tego celu w pełni kontrolowany sposób. Podejmując pierwszą pracę starajmy się nauczyć jak najwięcej, jak najlepiej się spisać, poszerzać swoje umiejętności. Dzięki zdobywaniu kolejnych doświadczeń mogą otworzyć się przed nami kolejne drzwi, potem kolejne itd. Bądźmy gotowi do podjęcia pracy, która nie zawsze jest w pełni tym o czym marzymy, ale ma elementy, których potrzebujemy by osiągnąć wymarzony cel.

Zastanów się czego będzie oczekiwał od ciebie pracodawca.
Na pewno doceniona zostanie pracowitość, systematyczność, odpowiedzialność, wypełnianie zadań w terminie, chęć do nauki, wysoka motywacja. Pracodawca powierzając ci zadanie jednocześnie ufa, że potraktujesz je poważnie i że wykonasz je jak należy. Bycie przykładnym na pewno zostanie docenione niezależnie od pracy, jaką będziesz wykonywał. Doceniona zostanie również kultura osobista, chęć rozwoju i zaangażowanie.

 

 

Co należy zrobić by znaleść pierwszą pracę?

Po pierwsze: mieć dobre CV.
Pisząc “dobre” nie mam na myśli napakowane doświadczeniami zawodowymi.
Ważna jest poprawność języka, interpunkcji, wpisanie wszystkiego co powinno się tam znaleźć (dane osobowe, wykształcenie, doświadczenia zawodowe, inne umiejętności, zainteresowania oraz zapis o możliwości wykorzystania danych osobowych do celów rekrutacyjnych), ładne zdjęcie, estetycznie sformatowanie tekstu.
Bardzo istotne jest jakie wrażenie robi CV i jaki pierwszy sygnał wysyła. Osoba, która nie przyłoży się do swojego CV zostanie odebrana jako osoba, która się nie przykłada. Proste.

Po drugie: próbować.
Musimy pogodzić się z faktem, że zanim znajdziemy pracę, będziemy musieli rozesłać CV w wiele miejsc i nie z każdego dostaniemy odpowiedź. Jest to czasami przykre, ale takie są realia.
Próbujmy, wysyłajmy, nie zniechęcajmy się.
Jeżeli będziemy zdeterminowani w końcu znajdzie się pracodawca, który da nam szansę.

Po trzecie: mierzyć wysoko.
Nasza pierwsza praca nie musi być prosta lub mało ambitna. Jeżeli wiemy jakie jest nasze powołanie, spróbujmy dostać się do pracy, która nam otworzy drzwi do kariery. Może to być na początku praca asystenta w firmie, w której chcielibyśmy kiedyś zasiąść na wysokim stanowisku. Dzięki temu zobaczymy jak realnie wyglądają struktury firmy, jakie są oczekiwania pracodawcy, zdobędziemy pierwsze umiejętności w tym kierunku, dowiemy się jak to na prawdę wygląda.

Po czwarte: być gotowym.
Kiedy już dostaniemy odpowiedź od pracodawcy bądźmy psychiczne przygotowani na spotkanie. Zastanów się jak pokazać się od najlepszej strony, co powiesz o sobie, jakie pytania może ci zadać pracodawca. Kłamanie czy upiększanie rzeczywistości nie wchodzi w grę. Pomyśl jak powiedzieć prawdę o sobie i swoich możliwościach, by zabrzmiała zachęcająco. Przed spotkaniem możesz z przyjacielem czy rodzicem odegrać scenkę, w której prezentujesz się jako doskonały kandydat do pracy. Ważne jest by umieć zachęcić do siebie pracodawcę. Brak doświadczenia może nie mieć znaczenia, jeżeli pokażemy się jako osoby odpowiedzialne, aktywne i chętne do pracy.

Po piąte: wierzyć w siebie.
Najważniejsza w poszukiwaniu pracy jest wiara w siebie i swoje możliwości!
Myśl o sobie jako o wartościowym, pewnym siebie, zdolnym kandydacie, a twój przyszły pracodawca tak właśnie będzie cię widział!
To co myślimy o sobie wpływa na to jak się zachowujemy i jak widzą nas inni.
Uwierz w siebie! Możesz być, kim chcesz!

Czytaj więcej tekstów xcassiopea:

http://beauty-of-living-slowly.blogspot.com/

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress