Coach i mentor Agnieszka Kaseja

Agnieszka Kaseja

Dr San Siegel twierdzi, że nowy typ relacji między ludźmi określają 4 przymiotniki, w skrócie VUCA:

1. Volatile – ulotne
2. Uncertain – niepewne
3. Complex – skomplikowane
4. Ambigous – niejednoznaczne.

 

I ma chyba rację… Obecny świat naznaczony jest przez powierzchowność i zmienność. To właśnie wyrażają powyższe 4 cechy.

 

1. Relacje stają się coraz bardziej ulotne

Oznacza to, że status naszych znajomości zmienia się szybciej niż dotąd. Dziś jesteśmy przyjaciółmi, jutro ledwie rzucam na Ciebie okiem.

 

2. Relacje międzyludzkie są niepewne

W czasie ich trwania mamy od razu w głowie obraz wszelkich możliwych zakończeń naszej relacji. Nawet formalne zapewnienie sobie trwałości związku (narzeczeństwo, małżeństwo, umowa w biznesie) przestało gwarantować partnerom to, co niegdyś.

 

3. Relacje są skomplikowane

Zawiłości dzisiejszych związków, patchworkowe rodziny nas samych i naszych znajomych stają się codziennością. Poziom komplikacji tego, kto jest kim i w związku z tym, czego można się po nim spodziewać, rośnie i czyni nasze życie bardziej nieprzewidywalnym niż kiedyś.

4. Relacje są niejednoznaczne

Ludzie odzwyczajają się od jednoznaczności. „Tak” nie oznacza już tylko „tak”, lecz czasami oznacza „może”, „nie”, “chyba ”, a najczęściej „ nie jestem pewien/pewna”. Z każdej decyzji jest dziś dużo łatwiej się wycofać , bez specjalnych konsekwencji społecznych. To co kiedyś było przysięgą, dziś bywa zaledwie obietnicą.

 

Co z tym robić?

Osobiście wierzę głęboko, że ludzie tak NAPRAWDĘ PRAGNĄ innych relacji, głębokich relacji. Ja tego pragnę najbardziej na świecie. Sądzę, że niektórzy z nas po prostu godzą się na takie błahe relacje. Idą drogą pogodzenia się z niechcianym. Dlaczego? Bo poddają się i rezygnują z pragnień i tęsknot. Jednak za takimi właśnie – głębokimi, autentycznymi, prostymi i jednoznacznymi związkami będziemy marzyć jeszcze całe wieki. Bo homo sapiens nie zmienia się tak szybko, jak technologia, architektura i style komunikacji via internet.
Dlatego sądzę, że większość w nas będzie spędzać życie na poszukiwaniu GŁĘBOKIEJ I ZAANGAŻOWANEJ relacji wbrew aktualnym tendencjom.

 

Jak to zrobić?

__________

Może nam wtedy pomóc BYCIE JAK NAJBLIŻEJ SIEBIE PRAWDZIWEGO.

Czyli praca nad sobą. Nie nad światem, nie nad innymi. Praca nad sobą.

____________

To paradoks, który jednak działa. Zachęcam, żeby sprawdzić, jaki skutek przynosi to podejście. Zamiast zmieniać na siłę swoje otoczenie, swoich najbliższych, naprawiać ich, reformować, ZMIENIĆ SIEBIE. Podjąć jakiś rodzaj pracy NAD SOBĄ.

Co się wtedy może zdarzyć?

Żona alkoholika podejmuje psychoterapię i wzmacnia swoje granice. Poszkodowany przez pracodawcę zdobywa nowe umiejętności i szuka intensywnie nowej pracy, zamiast trwać w tej starej, toksycznej. Nastolatek zamiast szukać zrozumienia u nieakceptujących go rodziców, wypracowuje sobie niewielkie pole wolności i szybko staje się samodzielny. Osoba chora zamiast narzekać, skupia się na tych drobnych chwilach, kiedy czuje się dobrze i zaczyna się cieszyć życiem, takim, jakie ma. Dziewczyna, która dotąd szukała szczęścia tylko w byciu z kimś w parze, buduje swoje poczucie wartości w oparciu o swoje własne zasoby i… zaczyna przyciągać ciekawszych partnerów.

Czyli?

1. Nie chcesz ulotności?

Sama bądź uważna. I to najpierw… na siebie samą. Na swoje potrzeby, na swoje uczucia, na swoje myśli. Na to, co podpowiada Ci Twoje ciało. Pamiętaj, pomimo tego, że ze smartfonem w ręku, pozostajesz wciąż tylko i aż zwierzęciem. Masz wciąż do dyspozycji mechanizmy, które pozwalają Ci być w pełnym kontakcie z rzeczywistością. Jeśli tylko na to pozwolisz… Obecnie musimy często się tego uczyć na nowo, jak być „tu i teraz”… Żeby nie bać się tego, co było, i nie martwić się o to, co będzie… Tylko być w pełni obecnym TERAZ… Tylko wtedy każda chwila trwa, kiedy ją intensywnie przeżywamy.

2. Nie chcesz niepewności?

Ttrzymaj się swoich priorytetów. Ustal je. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Jakie wartości są Ci najbliższe? Za czym tęsknisz najgłębiej? Wszelkie niepewności znikają, kiedy wiesz, o co Ci w życiu chodzi. I trzymasz się tego, pomimo przeciwności losu czy krytyki ważnych dla Ciebie osób.

3. Nie chcesz komplikacji?

Musisz sam więcej wybierać. To oznacza ciągłe sięganie do swoich priorytetów i bycie stale wsłuchanym w swój wewnętrzny głos, który podpowie Ci, “Czy to jest dla mnie dobre?”. Jeśli od dawna nie słyszyszałeś tego głosu wewnątrz siebie, wróć do punktu pierwszego i potem drugiego. Jak najczęściej zatrzymuj się i pytaj siebie samą/samego: “Co się dzieje we mnie teraz?”

4. Nie chcesz poczucia ciągłego rozdarcia?

Świadomie rezygnuj z pewnych opcji na rzecz innych. Podejmij z góry decyzję, że nie chcesz mieć wszystkiego, a nawet znać wszystkich możliwości. Pewne opcje, choć pozornie atrakcyjne, nie są ani bliskie Twojemu ciału, ani Twojemu sercu, ani Twojej głowie. Podobnie ludzie. Rozstawaj się z nimi bez żalu. Zadowalaj się tym, co masz. Nie żałuj tego, czego nie masz. Punkt pierwszy znowu Ci pomoże.

___________

Idź za swoim pragnieniem. Nie poddawaj się tylko dlatego, że jest trudno, albo że nie udało się za pierwszym razem. Czas i tak upłynie…

Co powiesz sobie na łożu śmierci? Zmarnowałam swoje życie, dostosowując się na siłę? Żałuję, że nie próbowałem aż do skutku?

Szukaj swojego miejsca. Oprzyj się na sobie.

____________

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress