Co to znaczy być uważną /-ym (mindful)?

Dzisiejsze życie jest pełne bodźców. Kręcimy się często jak w kołowrotku… Ciągle rozmowy, ciągłe problemy, ciągle napięcie… Zmieniają się tylko twarze na ekranie naszych komputerów….

Co to znaczy być uważnym w takich okolicznościach?

Po pierwsze oznacza to zdolność do zatrzymania się i poczucia siebie w tym pędzie. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać pędzącego świata, ale jesteśmy w stanie zatrzymać się sami i być w pełnym kontakcie z chwilą obecną, a więc z tym właśnie rozmówcą, z tym właśnie działaniem, z tym właśnie krajobrazem, z tą właśnie emocją.

Ale co to konkretnie znaczy zatrzymać się z uważnością?

Jeśli chcesz być uważny na coś, to po prostu masz świadomie skierować swoją uwagę na to, co aktualnie przeżywasz.

Chodzi więc głównie o umiejętność świadomego zarządzania uwagą. Uwaga to skoncentrowany strumień naszej świadomości, którym można nauczyć się sterować.

Zatrzymanie się to podstawowy element treningu uważności.

Uważność polega na przyjęciu, choćby na chwilę, postawy obserwatora.

Chodzi nie tylko o otrzeźwienie, uświadomienie sobie tego, co jest, ale i o jakość naszej uwagi.

Zwykle, gdy na czymś się skupiamy, to po to, aby to ocenić i szybko zareagować… Poprawić i zmienić…. Jakoś zadziałać…

Z uważnością jest inaczej. Uważność oznacza inną jakość: jakość bezstronności, neutralności, braku chęci natychmiastowego reagowania na rzeczywistość.

Wiele rzeczy zmienia się wyłącznie pod wpływem obserwacji jak mówi fizyka. Psychologia mówi to samo. Uważne dostrzeżenie jakiegoś zjawiska, np.

– “Czuję się zdenerwowana. Czuję bunt i sprzeciw. Mam ochotę krzyknąć. Coś pcha mnie do walki.”

Pozwala stworzyć przestrzeń do zatrzymania się i refleksji. W efekcie tego momentu uważności mogę dojść do wniosku:

– “Ten wrzeszczący na mnie gość niemal wyprowadził mnie z równowagi. Na szczęście dostrzegłam to w porę. Czy ja chcę z nim walczyć? To już minęło… Moje myśli o tym, że powinnam się bronić, choć w ogóle nie znam faceta, już odpłynęły…”

Uważność to właśnie umiejętność doświadczania czegoś bez wewnętrznej potrzeby zmieniania tego. Daje to czas na świadoma reakcję. W efekcie prowadzi do dużej oszczędności sił i emocji.

Pamiętaj, że nie jesteś swoimi myślami. Nie jesteś z nimi tożsamy. One Ci się przydarzają. Myśli przychodzą i odchodzą, a Ty jesteś tym kimś, która/-y uważnie patrząc, je dostrzega.

Uważność jest o byciu coraz bardziej świadomym tego, co się ze mną i wokół mnie dzieje, tak, że pozwala mi to reagować w opanowany i bardziej pokojowy sposób. Jest podstawą samoregulacji, która pozwala Ci zapanować nad nadmiernym stresem.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress