Zastanawiasz się, czy coaching na pograniczu np. terapii, mentoringu, psychoedukacji, treningu jest skuteczny? Nie udawajmy, że coś takiego nie istnieje, nie zdarza się w przyrodzie. Istnieje, zdarza się, bo… jest coraz częściej potrzebne. Bywa całkiem skuteczne. Pod jakimi warunkami? O tym będę pisać w kolejnych postach. Dziś zajawka…

Lubię miejsca na pograniczu.

Pamiętam taka scenę z “Pana Wołodyjowskiego”: Młody Adam Nowowiejski ze swą wierną kompaniją czekają na pierwsze konne oddziały Złotej Ordy na pograniczu Europy i Azji. Na skalistym wzgórzu na granicy stepu. W pasie granicznym. Ta atmosfera ciszy przed burzą… Złudnego spokoju przed nieuchronną akcją… Cicha determinacja…

Lubię takie klimaty… Kiedy coś się szykuje…

Piszę o tym, bo być może coś takiego szykuje się właśnie w coachingowej branży u nas, w Polsce…

Po prostu jestem zafascynowana szerszym spojrzeniem na coaching w Polsce. Takie spojrzenie z lotu ptaka. Strasznie mnie to kręci – szersza perspektywa, różnorodność, wpływy dużych i małych graczy, entuzjazm niektórych i opór większości przed zmianą…

A chodzi mi o “poszerzenie pola walki” w mojej branży. To, co obserwuje się już na świecie: od UK po Australię i USA…

Po utrwaleniu granic coachingu vs inne metody (co na świecie jest już faktem), przyszedł czas na poszerzenie tych granic. Poszerzenie na boki czyli na dziedziny pokrewne. poszerzenie o: psychoedukację, techniki terapeutyczne, bycie a nie działanie, obserwacje tego, co się wyłania, pracę z energią, zamiast… zachęty do podejmowania akcji za wszelką niemal cenę.

Może też nadchodzi czas odejścia od “tyranii pytań” na rzecz przyjaznego milczenia i wspólnej medytacji – jak napisali Clutterbuck i Megginson w swoim artykule “Dojrzałość coacha”? (“Kompendium wiedzy coacha”)

Może i u nas w Polsce nadeszła wezbrana “trzecia fala coachingu“? (Reinhardt Stelter “Third generation Coaching”)

Bo co może oznaczać taka liczba prelekcji i warsztatów na temat pogranicza coachingu i terapii/councellingu na X Konferencji Coachingu na ALK?

M.in. są to:

  • LidiaCzarkowska o coachingu integratywnym
  • LeszekZawłocki o interwencjach zapożyczonych z terapii
  • AnnaSzajkowska i OlaKrupska 2x o pograniczu coaching/terapia i uważności na to
  • MartaMolesztak o terapii ACT
  • AgataOlszewska-Sarapata o pracy z ciałem
  • MagdalenaKozioł o byciu zamiast działaniu
  • ElzbietaRogalewicz z konceptem mądrości i dojrzałości
  • MartaKijanko o kondycji psychicznej człowieka, który trafia na sesję
  • PaulinaBarnaś z podejściem Transformującej Obecności

Po prostu czuję zmianę w kościach…

W związku z tym, że pracuje często z osobami chcącymi poprawić swoje funkcjonowanie w stresie, stać się bardziej elastycznymi, odpornymi ludźmi, szefami, rodzicami, dość często sięgam po szerszy niż przeciętnie repertuar narzędzi poszerzających perspektywę klienta. Często gęsto mają one korzenie w nurtach terapeutycznych… To jeden ze znaków “bycia na pograniczu”.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress