Wakacje.  Dobra zabawa. Beztroska. To lubi każdy. Ale niektórzy lubią je bardziej 🙂 Do tego stopnia bardziej, że pozostali przy ich zapale wysiadają. Kiedy jesteśmy na wakacjach staje się to szczególnie oczywiste.

– Słyszałem, że w pobliżu jest Park Rozrywki. Jak wrócimy z basenu, to nie wchodźmy do pokojów, bo niby po co, tylko zbierzmy ekipę i od razu tam jedźmy!

– Słuchajcie, podobno nie wolno tam wchodzić! Może byśmy to sprawdzili?

– Naprawdę, czy nie można by zrobić dla mnie wyjątku i pozwolić mi wjechać bez ważnego paszportu? Następnym razem naprawdę go przedłużę. Obiecuję! (szczery uśmiech) 

Kiedyś mówiono o nich sangwinicy (określenie Hipokratesa). Teraz często używa się podziału „kolorystycznego” M.W. Marstona i Waltera Clarka określa się ich jako Żółtych.  W modelu DISC jest to litera I.

Żółci są:

  • optymistycznie nastawieni
  • aktywni
  • towarzyscy
  • zarażają entuzjazmem
  • spontaniczni
  • bezpośredni.

Świetnie dogadują się z osobami, które dobrze znoszą improwizację i na wakacjach szukają przede wszystkim rozrywki. Jednak kiedy okaże się, że partnerem Żółtego jest osoba, która szuka spokoju i nie ma wrodzonej łatwości we wrzucaniu na luz, stale będzie dochodziło do spięć:

Czy to nie fantastycznie, że możemy być ciągle razem?

(udręka dla osób potrzebujących pobyć samemu, żeby odpocząć)

 

Miałem zapakować pompkę do materaca, ale zapomniałem.

(udręka dla osób nastawionych na to, żeby wszystko działało)

 

Mam przeczucie, że ta jaskinia będzie super!

(udręka dla osób, które lubią postępować rozważnie)

 

Nie pytałem Cię o zdanie wykupując ten lot, bo widziałem, że i tak się zgodzisz.

(udręka dla osób, których dostosowują się dla dobra innych).

Kiedy Żółci nie zważają na innych, mogą być postrzegani jako hurraoptymistyczni i narzucający się. Podobnie dzieje się, kiedy pojawiają się poważne trudności, ponieważ Żółci naprawdę dobrze sobie radzą  tylko w sprzyjających okolicznościach.

Kiedy wszystko jest OK są kreatywni i entuzjastyczni.

 

Kiedy coś idzie źle są nadmiernie emocjonalni, chaotyczni i potrzebują wsparcia i uwagi.

Podsumowując, dobrze mieć w pobliżu Żółtego, bo to jest gwarancja zabawy. Jednak pod warunkiem, że Żółty zdaje sobie sprawę ze swoich słabości i z tego, że nie wszyscy są tacy jak on.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress